Urząd Gminy w Wodzisławiu
Gmina Wodzisław
Urząd Miasta i Gminy w Wodzisławiu ul. Krakowska 6; 28-330 Wodzisław
tel. 041 380 61 18
fax. 041 380 61 20
e-mail: sekretariat@ugwodzislaw.pl
strona internetowa: http://www.ugwodzislaw.pl
BIP: http://www.wodzislaw.biuletyn.net
Burmistrz Miasta i Gminy Wodzisław: Dominik Łukasik
Gmina Wodzisław położona jest w południowej części województwa świętokrzyskiego, w bliskim sąsiedztwie Śląska i Krakowa. Jej tereny leżą w dorzeczu Mozgawy i Mierzawy. Rozciągają się na Garbie Wodzistawskim i Płaskowyżu Jędrzejowskim. Przez gminę biegnie międzynarodowa droga nr 7 łącząca Warszawę z Krakowem. Dwa inne szlaki łączą Śląsk z Sandomierzem i Jędrzejów z Kazimierza Wielką.
Wodzisław jest gminą typowo rolniczą.
Krajobraz gminy stanowią płaskie wzgórza, niewielkie kompleksy leśne i doliny biegnące wzdłuż rzek. Walory te sprzyjają rozwojowi agroturystyki. Czyste wody są rajem dla wędkarzy. W Mozgawie i Mierzawie żyją nawet pstrągi. Stawy rybne w Mieronicach i Lubczy, zalewy retencyjne w Wodzisławiu i Olszówce oraz spiętrzenia na rzece Mierzawie, to malownicze zakątki. W tych okolicach znajdują się rezerwaty i pomniki przyrody m.in. wzgórze Okrąglica w Lubczy i źródełko w Laskowej. Inwestycje w ochronę środowiska sprawiają, że gmina Wodzisław staje się ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym. Miejscowościami turystycznymi są: Wodzistaw-Brzezie, gdzie znajduje się zabytkowy kompleks dworski stworzony przez Lanckorońskich i Lubcza z pałacem i parkiem Wielowiejskich.
W XII i XIII w. osada Wodzisław pełniła funkcję grodu książęcego. Pola nad Mozgawą były terenem bitwy stoczonej w czasie rozbicia dzielnicowego, W 1370 r. król Kazimierz Wielki przekazał miasto w ręce protoplastów Lanckorońskich i do potowy XX w. losy Wodzisławia związane byty z tym magnackim rodem. W II połowie XVI w. miasto stało się silnym ośrodkiem reformacji. Tu odbyto się kilkanaście synodów różnowierczych. W tym czasie osiedlili się tu Żydzi. W sąsiadującej z Wodzisławiem Olszówce mieszkał Jan Chryzostom Pasek, autor pamiętników. Prawa miejskie Wodzisław utracił po powstaniu styczniowym w 1865 r. W gminie istnieje sieć wodociągów, funkcjonują oczyszczalnie ścieków i inwestuję się w gazociąg. Działają 23 jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, komisariat policji, kota łowieckie i wędkarskie oraz Towarzystwo Przyjaciół Wodzisławia, które wydaje periodyk - "Przyjaciel Wodzisławia".
Informacja wytworzona przez:
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Mariusz Piskorczyk
email: bip@powiatjedrzejow.pl tel.:041 386 37 41 fax: 041 386 37 42 , w dniu: 20‑09‑2007 20:12:00
Data ostatniej aktualizacji:
17‑06‑2022 12:10:35
Ilość wyświetleń:
Trwa wczytywanie