Zarząd Powiatu
Informacje dotyczące Zarządu PowiatuRozdział VII
Organizacja wewnętrzna i tryb pracy Zarządu Powiatu
1. Organizacja Zarządu Powiatu
§ 86
1. Zarząd, będąc organem wykonawczym Powiatu, działającym z zachowaniem zasady kolegialności, wykonuje uchwały Rady Powiatu oraz zadania określone przepisami prawa.2. Zarząd wykonuje swoje zadania przy pomocy Starostwa Powiatowego oraz jednostek organizacyjnych Powiatu.
3. W skład Zarządu wchodzą: Starosta jako przewodniczący, Wicestarosta i pozostali członkowie w liczbie 3 osób.
§ 87
1. Członkowie Zarządu mogą być wybrani również spoza Rady Powiatu.2. Starosta jest wybierany spośród kandydatów zgłoszonych przez Radnych.
3. Zarząd uważa się za wybrany, jeśli Rada dokona wyboru całego jego składu.
4. Wyboru Zarządu dokonuje Rada w trybie i na zasadach określonych w ustawie.
§ 88
1. Z członkami Zarządu pełniącymi funkcję Starosty i Wicestarosty nawiązuje się stosunek pracy na podstawie wyboru.2. Właściwym do nawiązania stosunku pracy ze Starostą jest Przewodniczący Rady, który określa warunki jego pracy na podstawie uchwały Rady oraz przepisów ustawowych.
3. Starosta jest właściwy do nawiązania stosunku pracy z Wicestarostą, Skarbnikiem i Sekretarzem Powiatu.
§ 89
1. Starosta, kierując bieżącymi sprawami Powiatu oraz reprezentując Powiat na zewnątrz wykonuje swoje zadania przy pomocy Wicestarosty, Sekretarza i Skarbnika Powiatu oraz Starostwa Powiatowego.2. Celem zapewnienia stałego nadzoru nad realizacją zadań powiatowych przez Zarząd, Starosta dokonuje szczegółowego podziału tego nadzoru pomiędzy poszczególnych Członków Zarządu.
§ 90
1. Do zadań Starosty jako przewodniczącego Zarządu należy:a) organizowanie pracy Zarządu,
b) przewodniczenie pracy Zarządu,
c) reprezentowanie Zarządu na zewnątrz oraz wobec Rady.
2. Organizowanie pracy Zarządu obejmuje:
a) przygotowywanie projektu porządku obrad Zarządu,
b) zwoływanie posiedzeń Zarządu,
c) dostarczanie Członkom Zarządu materiałów dotyczących projektowanych punktów porządku obrad,
d) zapewnienie obsługi kancelaryjno - biurowej posiedzeń Zarządu.
3. Przewodniczenie obradom obejmuje:
a) referowanie spraw objętych porządkiem obrad lub wyznaczanie innych osób do zreferowania takich spraw,
b) otwieranie i zamykanie dyskusji nad poszczególnymi punktami porządku obrad,
c) ustalanie kolejności zabierania głosu przez uczestników dyskusji,
d) zarządzanie głosowań nad dyskutowanymi kwestiami.
4. Reprezentowanie Zarządu na zewnątrz obejmuje:
a) przygotowanie sprawozdań z działalności Zarządu,
b) przyjmowanie uwag i wniosków dotyczących działalności Zarządu,
c) reprezentowanie Zarządu w postępowaniach sądowych i administracyjnych.
§ 91
Podczas nieobecności Starosty jego obowiązki jako Przewodniczącego Zarządu wykonuje Wicestarosta.§ 92
Poza uprawnieniami, o których mowa w § 91, do obowiązków Wicestarosty należy ponadto wykonywanie kompetencji Starosty w zakresie wynikającym z pisemnego upoważnienia przez Starostę albo w przypadku braku możliwości działania Starosty.§ 93
Do obowiązków Członka Zarządu należy:1). czynny udział w posiedzeniach Zarządu,
2). realizacja zadań wynikających z uchwał Rady i Zarządu,
3). składanie oświadczeń woli w imieniu Powiatu na podstawie imiennych upoważnień, wynikających z uchwał Zarządu.
4). ocena materiałów przygotowanych na posiedzenia Zarządu, stosownie do zakresu przydzielonych zadań,
5). realizacja zadań powierzonych przez Zarząd.
§ 94
Sekretarz i Skarbnik Powiatu uczestniczą w pracach Zarządu Powiatu oraz w obradach Rady Powiatu i jej komisji z głosem doradczym.§ 95
1. Skarbnik Powiatu jest głównym księgowym budżetu Powiatu.2. Zadania Skarbnika Powiatu jako głównego księgowego budżetu Powiatu określają odrębne przepisy.
3. Skarbnik Powiatu kontrasygnuje dokumenty dotyczące czynności prawnych mogących spowodować powstanie zobowiązań majątkowych.
4. Do kontrasygnaty czynności, o których mowa w ust 3 skarbnik może upoważnić inną osobę.
5. Skarbnik Powiatu, który odmówił kontrasygnaty, ma jednak obowiązek jej dokonania na pisemne polecenie Starosty, przy równoczesnym powiadomieniu o tym Rady Powiatu i Regionalnej Izby Obrachunkowej.
§ 96
1. Sekretarz Powiatu, stosownie do dokonanego przez Starostę podziału pracy, sprawuje w jego imieniu nadzór nad wykonaniem bieżących zadań przez komórki organizacyjne Starostwa, w szczególności nad terminowym i prawidłowym załatwieniem spraw, przestrzeganiem Regulaminu Organizacyjnego Starostwa, Regulaminu Pracy, instrukcji kancelaryjnej oraz innych wewnętrznych aktów Starostwa.2. Ponadto Sekretarz Powiatu zapewnia merytoryczną i techniczno-organizacyjną obsługę posiedzeń organów kolegialnych Powiatu oraz wykonuje inne zadania w ramach upoważnień udzielonych przez Zarząd Powiatu i Starostę.
2. Posiedzenia Zarządu
§ 97
1 Zarząd obraduje i podejmuje rozstrzygnięcia na posiedzeniach zwoływanych w miarę potrzeb, w zasadzie nie rzadziej niż 2 razy w miesiącu.2 W sprawach nie cierpiących zwłoki, związanych z bezpośrednim zagrożeniem interesu publicznego i bezpieczeństwa obywateli Starosta podejmuje czynności należące do kompetencji Zarządu.
3 Czynności podjęte w trybie określonym w ust. 2 wymagają zatwierdzenia na najbliższym posiedzeniu Zarządu.
§ 98
1 .O posiedzeniach Zarządu, czasie, miejscu i przewidywanym porządku zawiadamia się co najmniej z 2-dniowym wyprzedzeniem, dokumentując fakt tego zawiadomienia na piśmie. Powiadomienie dołącza się do protokołu posiedzenia Zarządu.2. W sprawach pilnych przewodniczący Zarządu może zwołać Zarząd bez zachowania warunków określonych w ust. 1.
§ 99
1. Do udziału w posiedzeniach Zarządu ze względu na przedmiot obrad mogą zostać zobowiązani przez osobę zwołującą:a) właściwi pracownicy Starostwa Powiatowego, w tym Radca Prawny,
b) przedstawiciele właściwych powiatowych jednostek organizacyjnych tworzących powiatową administrację zespoloną.
2. Na posiedzenia Zarządu mogą zostać zaproszone przez zwołującego inne osoby, w szczególności Radni.
§ 100
Z posiedzeń Zarządu sporządzane są protokoły. Protokóły sporządza osoba będąca pracownikiem Biura Obsługi Rady i Zarządu wchodzącego w skład Starostwa Powiatowego.§ 101
W protokołach z posiedzeń Zarządu podaje się imiona i nazwiska Członków Zarządu uczestniczących w posiedzeniach, a gdy w posiedzeniach Zarządu uczestniczyły inne osoby, w protokole podaje się także ich imiona i nazwiska oraz wskazuje w jakim charakterze osoby te uczestniczyły w posiedzeniu Zarządu.§ 102
1. Protokół z posiedzenia Zarządu powinien zawierać rzeczywisty przebieg posiedzenia a w szczególności:a) numer, datę i miejsce odbywania posiedzenia,
b) godzinę jego rozpoczęcia i zakończenia,
c) imię i nazwisko przewodniczącego posiedzenia oraz protokolanta,
d) stwierdzenie prawomocności posiedzenia,
e) odnotowanie przyjęcia protokołu z poprzedniego posiedzenia,
f) przyjęty porządek posiedzenia,
g) przebieg posiedzenia, a zwłaszcza przebieg dyskusji i głosowania nad podjętymi przez Zarząd rozstrzygnięciami z uwzględnieniem liczby głosów "za", "przeciw" i "wstrzymujących się",
2. Członek Zarządu przegłosowany ma prawo załączyć do protokołu zdanie odrębne z uzasadnieniem.
§ 103
1. Protokół z odbytego posiedzenia Zarządu jest przyjmowany na następnym posiedzeniu.2.Protokół z posiedzenia Zarządu oraz uchwały na nim podjęte podpisują wszyscy członkowie uczestniczący w posiedzeniu.
3. Protokóły z posiedzeń Zarządu numeruje się i przechowuje się w Starostwie Powiatowym, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
4. Zarząd udostępnia protokóły do wglądu publicznego jeśli nie narusza to przepisów innych ustaw.
3. Rozstrzyganie
§ 104
1 Zarząd podejmuje rozstrzygnięcia w formie uchwał lub w formie decyzji administracyjnych i zarządzeń porządkowych w przypadkach określonych ustawami.2 Oprócz uchwał zawierających rozstrzygnięcia Zarząd może podejmować inne postanowienia, zawierające w szczególności opinie, oceny i stanowiska Zarządu.
§ 105
Inicjatywa w sprawach podejmowanych przez Zarząd rozstrzygnięć przysługuje osobom wchodzącym w skład Zarządu oraz Sekretarzowi Powiatu i Skarbnikowi Powiatu.§ 106
Zarząd podejmuje rozstrzygnięcia w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy składu Zarządu.§ 107
1. Decyzje Zarządu w sprawach z zakresu administracji publicznej muszą zawierać imiona i nazwiska Członków Zarządu uczestniczących w ich podejmowaniu.2. Decyzje z tego zakresu podpisuje Starosta.
§ 108
Oryginały uchwał Zarządu przechowuje się w Biurze Obsługi Rady i Zarządu Powiatu Starostwa Powiatowego.4. Zasady wykonywania uchwał Rady
§ 109
O sposobie wykonywania uchwał Rady rozstrzyga Zarząd, o ile Rada sama nie określiła zasad wykonania swojej uchwały.§ 110
Określenie przez Zarząd sposobu wykonania uchwały Rady obejmuje w szczególności:a) ustalenie terminu wykonania uchwały,
b) określenie środków niezbędnych do wykonania uchwały,
c) wskazanie osób lub instytucji odpowiedzialnych za realizację uchwały.
§ 111
Zarząd składa Radzie Powiatu półroczne sprawozdania z wykonania uchwał podjętych przez Radę.
(Rozdział VII - Uchwała Nr II/21/02 Rady Powiatu w Jędrzejowie z dnia 21 grudnia 2002 r. w sprawie uchwalenia Statutu Powiatu Jędrzejowskiego)
Informacja wytworzona przez:
Mariusz Piskorczyk
email: bip@powiatjedrzejow.pl tel.:041 386 37 41 fax: 041 386 37 42 , w dniu: 10‑09‑2007 22:06:43
email: bip@powiatjedrzejow.pl tel.:041 386 37 41 fax: 041 386 37 42 , w dniu: 10‑09‑2007 22:06:43
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Mariusz Piskorczyk
email: bip@powiatjedrzejow.pl tel.:041 386 37 41 fax: 041 386 37 42 , w dniu: $dateTool.format("dd-MM-yyyy HH:mm:ss", $date).replace(" ", " ").replace("-","‑").replace(" 00:00:00", "")
email: bip@powiatjedrzejow.pl tel.:041 386 37 41 fax: 041 386 37 42 , w dniu: $dateTool.format("dd-MM-yyyy HH:mm:ss", $date).replace(" ", " ").replace("-","‑").replace(" 00:00:00", "")
Data ostatniej aktualizacji:
10‑09‑2007 22:06:43
Ilość wyświetleń:
Trwa wczytywanie
Wczytywanie danych...
Lp. | Rodzaj zmiany | article-history-date-create | Wytworzono przez | Wprowadzono przez | Akcje |
---|